Powiedz jak możemy Ci pomóc

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o.

Warszawa

12

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Fotowoltaika – kto produkuje najwięcej?

Autor: Doradcy Energetyczni Sp. z o.o., publikacja: 2020-01-13

Fotowoltaika w służbie energii brytyjskiej? Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością na Wyspach. To właśnie Wielka Brytania jest liderem wśród producentów energii słonecznej. Firma National Gird odpowiedzialna za brytyjski system elektroenergetyczny zapewniła, że dostępne na terenie Wielkiej Brytanii elektrownie fotowoltaiczne mogą sprawnie działać nie tylko w dzień, ale dostarczają bierną energię również w nocy.

Fotowoltaika – prąd za darmo

Elektrownie PV i ich znaczenie w systemie elektroenergetycznym

Dostarczenie biernej mocy elektrycznej jak dotąd w dużej mierze należało do zadań elektrowni wiatrowych i gazowych. Jednak w tej kwestii może dojść do diametralnych zmian.

Operator systemów elektroenergetycznych na rynku brytyjskim, czyli wspomniany National Gird, wraz z firmą Lightsource, odpowiedzialną za tworzenie elektrowni fotowoltaicznych, zapowiadają prawdziwą rewolucję. Ich zdaniem działanie fotowoltaiki może przynieść pozytywne skutki dla unormowania systemów elektrycznych w nocy.

Oczywiście ich stwierdzenia nie są gołosłowne, a całość jest poparta badaniami przeprowadzonymi na początku listopada 2019 roku. Jedna z elektrowni fotowoltaicznych została specjalnie przystosowana do tego, aby dostarczać nie tylko moc czynną, ale także bierną. Badania wykonane w East Sussex to dopiero początek dużego i złożonego planu, który w najbliższym czasie chce wdrożyć operator National Gird.

OZE – nowy rynek usług regulacyjnych

Projekt wprowadzenia nowych, ulepszonych i bardziej zaawansowanych usług regulacyjnych zapowiada się obiecująco. National Gird pragnie, aby odnawialne źródła energii stanowiły podstawę systemu elektroenergetycznego. Może to przynieść nie tylko korzyść dla środowiska, ale także niebagatelne oszczędności dla państwa. Szacunkowo do 2050 roku mogą one sięgać nawet 400 mln funtów. Warto zaznaczyć, że takie zmiany muszą wiązać się z zastosowaniem nowoczesnych mechanizmów rynkowych oraz poparciem ze strony odbiorców.

Udział odnawialnych źródeł energii w rynku brytyjskim

Obecność odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii jest niezaprzeczalna. Jednak warto zaznaczyć, że pełnią one mocną i coraz ważniejszą pozycję. W roku 2019 paliwa kopalniane wytworzyły energię na poziomie 29,1 TWh, natomiast odnawialne źródła energii aż 29,5 TWh. Paliwa kopalniane do września tego roku wytworzyły 39% energii. Natomiast OZE osiągnęły magiczne 40%. Największe znaczenie wciąż ma energia wiatrowa (20%). Fotowoltaika stanowiła 6%, po biomasie, która osiągnęła 12%.

Czytaj też: Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne w Polsce?

OZE – bateryjne magazyny energii

Kraj wciąż stara się rozwijać znaczenie odnawialnych źródeł energii, inwestując w to bardzo duże środki. Jest to niezbędne, ponieważ pojawienie się nowych elektrowni wiąże się z koniecznością unowocześnienia wielu systemów i wprowadzenia licznych innowacji. Bardzo ważną funkcję pełnią bateryjne magazyny energii. Na szczęście jest ich coraz więcej i coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w systemie energetycznym. Jak podkreśla RenewableUK, czyli stowarzyszenie energetyki odnawialnej, na rynku prężnie działa aż 300 firm z zakresu magazynów energii.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 299 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice